Dünyanın En Soğuk Yerleri Top 10

Dünyanın En Soğuk Yerleri Top 10

Dünyanın en soğuk yerleri nerelerdir? Dünya’da bir çok farklı iklim mevcut. Ancak bazı yerlerde hava olayları çok uç noktalarda yaşanıyor. Bu uç noktalardan soğuk olanlarını, en soğuk olanlarını inceliyoruz. Karşınızda dünyanın en soğuk yerleri Top 10.

Bugüne kadar kaydedilmiş en düşük sıcaklık 21 Temmuz 1983’te Vostok Rus araştırma istasyonunda -90 °C dir. Dünyadaki  en soğuk yerler bununla sınırlı değil tabii ki. 10’dan geriye dünyadaki en yerler.

10. Rogers Pass, Montana, ABD

Biri Amerika’nın en soğuk yeri neresi mi, dedi? İşte Rogers Pass orası değil, Rogers Pass Amerika’nın en soğuk ikinci yeri. Deniz seviyesinden 1700 m yükseklikte, ABD’nin Montana eyaletinde bulunur. Rogers Pass, Great Falls ve Missoula, Montana şehirleri arasındaki en iyi güzergâh olarak kabul edilir. Burada kaydedilmiş en düşük sıcaklık ise -57 °C dir.

9. Fort Selkirk, Yukon, Kanada

Fort Selkirk, Kanada’da Yukon Nehri üzerinde eski bir ticaret merkezidir. 1950’de aşırı soğuktan dolayı terk edilen bu yerde yeniden yerleşim başladı ancak ulaşımı sadece deniz veya hava yoluyla mümkün. Kaydedilmiş en düşük sıcaklık ise -59 °C dir.

8. Prospect Creek, Alaska, ABD

İşte Amerika Birleşik Devletleri’nin en soğuk yeri. Alaska’nın Bettles kentinin 40 kilometre mesafede, çok küçük bir yerleşim yeri. Kutuplara yakın bu yerde özellikle kış aylarında geceler oldukça uzun. Ölçülen en düşük sıcaklığın -62 °C olduğu Prospect Creek’de nüfus giderek azalmaktaymış. Açıkçası pek şaşırtıcı değil sanırım bu soğuğa dayanmak zor. Ama daha soğukları listemizin devamında sizleri bekliyor?

7. Snag, Yukon, Kanada

Dünyanın en soğuk köyüne hoşgeldiniz, Snag köyü. Dünyanın en soğuk yerleri listesinde 7. Sırada yer alan Snag köyü Kanada’nın Yukon yakınlarındaki bir vadide bulunur. Dondurucu soğukların yaşandığı Snag köyünde ölçülen en düşük sıcaklık ise -63 °C dir.

6. Eismitte, Grönland

Eismitte ismi Almanca’da Buz Merkezi anlamına gelir. Her yer buzla kaplıdır ve bu nedenle haklı olarak buraya Buzun Ortası’da denir. Bu güne kadar kaydedilmiş en soğuk sıcaklık ise -64.9 ° C idi. Kuzey yarım kürenin en soğuk yerlerinden biri olan Eismitte’de ölçülen bu en soğuk sıcaklık Mart ayında kaydedilmişken burada kaydedilmiş en sıcak ölçümde oldukça şaşırtıcı. Temmuz ayında kaydedilen en sıcak ölçüm ise -1,8 °C. Burada güneş her yıl 13 Mayıs – 30 Temmuz tarihleri ​​arasında hiç batmazken, 23 Kasım – 20 Ocak tarihleri ​​arasında ise güneş hiç doğmaz.

5. North Ice, Grönland

Dünyanın en soğuk yerleri arasında 5 numara ise North Ice ( Kuzey Buzu) dır. North Ice İngiltere’nin araştırma istasyonuydu ve burada ölçülmüş en düşük sıcaklık ise -66°C dir.

4. Verkhoyansk, Rusya

Dünyadaki en soğuk ülke nedir? Elbette ki Rusya. Verkhoyansk ise Rusya’nın en soğuk ikinci yeri. Rusya’nın Sakha Cumhuriyeti’ndeki bu kasaba, olağanüstü derecede düşük kış sıcaklıklarına sahiptir. Dünya’daki yaz ve kış arasındaki en büyük sıcaklık farklarının gözlemlendiği yerdir. Hatta bu konuda rekoru da elinde bulundurur. Verkhoyansk’te Şubat 1892’de kaydedilen en düşük sıcaklık -69.8 ° C  idi. Yaklaşık 1500 kişinin yaşadığı kasabada yıllık sıcaklık farklı tam 105 °C dir. Kasabada ayrıca bir buz müzeside mevcuttur.

3. Oymyakon, Rusya

Dünyanın en soğuk şehri, Oymyakon. Rusya’da bulunan bu yerleşim yeri dünya üzerindeki en soğuk yerleşim yeridir. Burada en düşük sıcaklık 1924 yılında kaydedilmiştir. Rus bilim adamları tarafından Oymyakon hava istasyonda kaydedilen bu sıcaklık -71,2 °C idi. Dünya üzerinde kalıcı bir yerleşim yeri için kaydedilmiş en düşük sıcaklık. Bu soğukta yaşamak cidden cesaret ister.? Burada her yıl -60 derecenin altında bir sıcaklık gayet normal bir durum. Yaz aylarında bile -10 derecenin üstünde bir sıcaklık olmaması da cabası.?

2. Antarktika Yaylası İstasyonu

Vostok’dan sonra, yeryüzündeki en soğuk ikinci yer burasıdır. Güney yarım kürede yer alması sebebiyle doğal olarak burada en soğuk ay Temmuz ayıdır. Kaydedilmiş en soğuk sıcaklık ise-86,2 °C dir. 1968 yılında kaydedilmiş bu sıcaklığın altına inebilen tek yer ise Antarktika’da bulunan Vostok istasyonunudur.

1. Vostok,  Antarktika

Dünyanın en ama en soğuk kıtası işte karşınızda Antarktika. Doğru yazılışı Antarktika mı Antartika mı diye insan düşünmeden edemiyor.(Doğrusu Antarktika bu arada?) İlginç bir şekilde dünyanın en soğuk yeri burası. İşin ilginç kısmı ise buranın dünyadaki en güneşli yerlerden biri olması. Mayıs ayından Ağustos ayına kadar hiç güneş doğmayan bu bölgede yılın kalan kısmında Afrika’nın en güneşli yerlerinden bile daha çok güneşli bir hava seyrediyor. Günün neredeyse 23 saati. Ve burada ölçülen en düşük sıcaklık ise -89 °C dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir