Dünyadaki 7 En Pahalı Müzik Aleti

Dünyadaki 7 En Pahalı Müzik Aleti

Tarih boyunca insanoğlu bir şekilde müzikle içiçe olmuştur. Kimi zaman müziği yapan kimi zaman da dinleyici tarafında bulunduğumuz bu yolculuğun ise kuşkusuz olmazsa olmazı müzik aletleridir. Geçmişten günümüze bu enstrümanlar değişikliğe uğramış hatta bazıları unutulmaya yüz tutmuştur. Ancak kimi müzik aletleri var ki zaman onlara ancak daha fazla değer kazandırmıştır. Dünyadaki 7 en pahalı müzik aleti listemizde bu enstrümanları sizler için sıraladık.

7- Bob Marley’in Washburn 22 serisi Hawk Gitarı – 6 milyon ₺

Bob Marley’in sahibi olduğu gitar Jamaika hükümeti tarafından ulusal varlık olarak kabul edilmektedir. Tahmini değeri yaklaşık 6 milyon ₺. Aynı zamanda Washburn 22 reggae müziğin simgesi olan Bob Marley’in 7 gitarından biridir.

6- Steinway Z Piyano – 6,5 milyon ₺

John Lennon’un hit şarkısı “Imagine”ı bestelediği piyano olan Steinway Z ‘nin yaklaşık değeri ise 6,5 milyon ₺. 1970 yılında yapılan piyano 2000 yılında açık artırmada George Michael tarafından satın alınmıştır.

5- Stratocaster – 10 milyon ₺

Mick Jagger, Keith Richards, Brain May, David Gilmour, Eric Clapton, Jimmy Page, Jeff Beck, Pete Townsend, Bryan Adams, Def Leppard, Ritchie Blackmore, Paul McCartney, Sting, Mark Knopfler, Ray Davis, Liam Gallagher, Ronnie Wood, Tony Iommi, Angus ve Malcolm Young tarafından imzalanan gitar tsunami felaketinde zarar görenlere yardım amacıyla satılmıştır. 2005 yılında Katar’da düzenlenen açık artırmada yaklaşık 10 milyon ₺’ya satılmıştır.

4- Hammer Stradivarius Keman – 14 milyon ₺

1707’de Luthier Antonio Stradivari tarafından yapılan keman ilk sahibi Christian Hammer’ın adıyla anılmaktadır. 2006 yılında yaklaşık 14 milyon ₺ karşılığında satılan keman zaman zaman Kyoko Takezawa gibi ünlü sanatçılar tarafından kiralanmaktadır.

3- Lady Blunt Stradivarius Keman – 60 milyon ₺

2011’de açık artırmada 60 milyon liralık dünya rekoruna imza atmıştır. Şair Byron torununun adını verdiği keman Lady Anne Blunt yine felakette zarar görenlere yardım amacıyla satılmıştır.

2- Duport Stradivarius Çello – 75 milyon ₺

Luthier Antonio Stradivari tarafından yapılan çello adını ilk sahibi Jean-Louis Duport’tan almaktadır. Duport Stradivarius çellosu en pahalı Stradivari çellosudur. Nippon müzik fonu tarafından yaklaşık 75 milyon liraya satılmıştır.

1- MacDonald Stradivarius Viyola – 150 milyon ₺

En pahalı müzik aleti listesinin 1 numarası yine bir Stradivarius. 1719’da Antonio Stradivari tarafından yapılan viyola halen şahıs mülkiyetinde bulunan 2 Stradivari viyolasından biridir. 3. Baron MacDonald’ın adını taşıyan viyola yaklaşık 150 milyon ₺ ile açık arttırmaya çıkmış ancak satılamamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir