Doğum Çantasında Bulunması Gerekenler

Doğum Çantası

Hamilesiniz ve dört gözle bebeğinizi kucağınıza almayı bekliyorsunuz. Bebeğiniz için hazırlıklar yaptınız. Kıyafetler,oyuncaklar aldınız belki odasını bile hazırladınız,heyecan dorukta. Tabii bir de hastane için doğum çantası hazırlamak gerek,peki nasıl hazırlanır bu çanta? İçinde neler olmalıdır? Kendi araştırma ve deneyimlerimden yola çıkarak sizler için yazmaya çalıştım.

Doğum çantası ne zaman hazırlanmalı:

Tabii ki bu husus sizin hamilelik sürecinizle yakından ilgili. Herşeyin normal gittiği, erken doğum riskinin gözlenmediği bir hamilelik yaşıyorsanız doğum çantasını hazırlamak için 32. haftaya kadar bekleyebilirsiniz ancak doktorunuz tarafından belirtilmiş erken doğum riskiniz varsa her an hazırlıklı olmak için 24. Haftadan sonra hastane çantanızı hazırlarsanız iyi olur.

Doğum çantası için nasıl bir çanta seçmeliyim?

Bu konuyla ilgili yaptığım araştırmalarda hastaneye kocaman tekerlekli valizlerle gidenleri okuyup dehşete düşmüştüm. Biz kadınlar herşeye hazırlıklı olmayı biraz fazla abartıyoruz bazen sanırım. Benim bir aylık tatile gideceğim ebatlarda valizler hazırlayanlar gördüm doğum çantası için. Eğer amacınız temel ihtiyaçlarınızı götürmek ise doğru yerdesiniz.

Ben bir çanta hazırladığım zaman neyin nerede olduğunu kolayca bulmak isterim. Büyük ve karışık bavullardan valizlerden çok hoşlanmam. Bu yüzden de hem bebek hem de benim eşyalarımı bir çantaya koymaktansa ikimize ayrı çantalar hazırlamayı tercih ettim. Çantalar da öyle büyük değil de iki sırt çantasıydı. Almak istediğim herşeyi aldım hatta fazla bulduklarım bile oldu. Bebek için aldıklarımın çoğunu kullanmadık bile. İki ayrı çanta hazırlamak büyük avantaj oldu. Etrafımdakiler de herşeyi kolaylıkla bulabildiler.

Doğum çantasında bulunması gerekenler:

Bu bölümü anne için ve bebek için olarak iki kısma ayırıyorum.

Bebek için Doğum çantasında olması gereken temel eşyalar:

Ben eylül ayında İstanbul’da doğum yaptım. Hava gündüzleri hala sıcak akşamları ise hafif serindi. Bu eşyaları siz de kendi bulunduğunuz yerin mevsim koşullarını dikkate alarak düzenleyebilirsiniz. Gerçi hastanelerin içi zaten belli bir sıcaklıkta tutuluyor çoğunlukla. Yenidoğan bir bebek henüz çok fazla kaka yapmıyor,kusmuyor,dolayısıyla da çok fazla üzeri kirlenmiyor. Kıyafet konusunu abartmaya gerek yok. İki,üç takım kıyafet yeterli.İçine giydirmek için 2-3 tane çıtçıtlı atlet,üstü için mevsim şartlarına uygun 2-3 alt üst takım,tercih ederseniz tulum da olabilir.Bir iki çift mevsime uygun çorap eklemeyi de unutmayın. Yenidoğan takımlarının çoğu eldiven,şapka ve önlükle satılıyor zaten. Ayrı da satın alabilirsiniz. Eldiven ve şapka gerekli. Önlüğe ise hiç ihtiyaç duymadık ilk aylarda.Hastane çıkışı dedikleri takımlarda gerekli gereksiz çok şey oluyor,ben bunları tercih etmemiştim.Hastaneniz bebek bezi vermiyorsa bebek bezi almayı unutmayın,altını değiştirirken kullanmak için bir paket ıslak mendil de alın. Mama,biberon gibi şeyleri de isterseniz yanınıza alabilirsiniz ama sütünüzün geleceğine ve emzireceğinize inanıp almasanız daha iyi. Yalancı meme yani emzik vermeyi düşünüyorsanız bebişin çantasına atmanızda fayda var. Mevsime uygun olarak penye yelek de koyabilirsiniz. Yün iplerle örülmüş yelekler yenidoğanlar için çok zararlı olabilir tercih etmeyin. Kıyafetlerin etiketlerini kesip,yıkayıp,ütüleyip öyle koyun. Kızımızın giyeceği kıyafetleri tam takım olarak kilitli buzdolabı poşetlerini yerleştirip o şekilde çantaya koymuştum. Üzerine de etiket yapıştırıp içindekileri yazmıştım. Her poşedin içinde çıtçıtlı atlet,çorap,takım,penye yelek,şapka ve eldiven vardı.

Liste olarak kısaca bebek çantası için gerekli eşyaları özetlersek:

İki üç tane alt üst takım

İki üç adet çorap

İkişer eldiven ve şapka

Kullanacaksanız emzik

Hastaneniz vermiyorsa 5-6 bebek bezi

Bir paket ıslak mendil

Pişik kremi

2-3 tane müslin bez

İki adet penye yelek

Hastanede kullanmak için penye battaniye

Bebeği çıkarırken kullanmak için battaniye( hava ılıksa penye yeterli ancak soğuksa daha kışlık bir battaniye gerekir)

Anne için doğum çantası :

Kişiden kişiye göre ihtiyaçların değişebileceğini göz önünde bulunarak temel olan şeyleri yazıyorum. Ben kendim de zaten temel ihtiyaçlarımı almıştım yanıma. Öyle fotoğraf çekimi,oda süslemeler vs yapmadığım için süs püre ihtiyacım olmadı. Zaten sezaryen olmaya da daha önce karar verdiğim için ona göre hazırlandım. Aslında koyduğum pek çok şeyi de kullanmadım. Tek bir gecelik bir de hasta külodu ile tamamladım hastane maceramı.

Anne için gerekli doğum çantası eşyaları:

İki adet gecelik veya pijama( gecelik daha kolay olabilir )

Kullan at hasta külotları

Hijyenik ped

Rulo havlu kağıt( her işe yarıyor)

Göğüs ucu kremi(özellikle ilk doğumsa)

Rahat iç çamaşırı

Emzirme atleti veya emzirme sütyeni(olmasa da olur ancak rahat oluyor)

Hastanede giymek için terlik

Bunların dışında tabii ki kişisel olarak kullanacağınız farklı eşyalar olabilir. Tarak,makyaj malzemesi,şampuan gibi şeyleri almak isteyebilirsiniz. Benim çok ağrım olduğu için bunları gözüm görmedi. Sürekli düşünürseniz her gün başka şeyler bulursunuz muhakkak. Ancak çanta hazırlama işini çok da kafaya takıp kendinizi yormayın. Eczaneler,marketler her yerde var. Evde unutacağınız şeylerde gidip alınır,sorun etmeyin. Önemli olan sağlık olsun,herşey olur..

 

 

Doğum Çantasında Bulunması Gerekenler” için bir yorum

  • 31 Ağustos 2017 tarihinde, saat 23:53
    Permalink

    Çok faydalı bir içerik olmuş, bu konuda fikir sahibi oldum sayenizde. ?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir