Çocukların Dikkat Seviyesini Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Çocukların Dikkat Seviyesini Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Çocukluk dönemi; 3-6 yaş dönemi ilk çocukluk ve 7-11 yaş dönemi ikinci çocukluk dönemi olarak kabul edilir. Çocuğun zekasal gelişiminin kalıtsal olup, genlerle geçtiği son dönemlere kadar bu şekilde kabul edilmekteydi, ardından çocuğun eğitimle dikkat seviyesini arttırmakla büyük değişimler gösterdiği ve bu kalıtsal zekanın tezini çürüttüğü görülmektedir.

Bahar aylarında çocuklarda havalardaki değişimle birlikte ekstra bir enerji olur. Hem fiziksel aktivite, hem de duygusal yönden hareketli dönemle girerler. Ders çalışmak bir yana dursun, parklardan evlere gelmek istemeyen çocuklar oyun oynamayı istemektedir. Anne ve babalara bu dönemde fazla sabır ve iş düşmektedir. Beynin tüm mekanizmaları arasında olduğu bilinir. Bu mekanizmadaki önemli şey ise dikkat becerisi olduğu bilinmektedir.

Sürekliliği Olan Çalışma Ortamı Ve Düzeni

Dikkat toplama sanıldığı kadar kolay olmayabilir, bazen tek bir çıt bile çocukların dikkatini dağıtmaya yetmektedir. Motivasyonun dikkatinin zayıflamaması için biyolojik ve hormonsal değişimlerle ilişkilidir.

Çocukların dikkat seviyesini yükseltmek için, çocuğun günlük çalışma yoğunluğunu hafife indirgemek gerekmektedir. Günlük yaşamdan öte, düzeni korumak gerekir. Aksaklıkların yol açtığı hafifletmeler, ödev yapma devamlılığı korumalıdır. Dikkati geliştirmeli hem de öğrenilmesi gereken konuları konusunda kolaylık sağlayacaktır.

Hareketli Faaliyetleri Önemseyin

Hareketli etmek, çocuk olmanın en keyifli yanlarından birisidir. Çocuğun her hareketinin illaki bir amacı olmamalıdır. Yaz dönemlerinde çocukla masa başında değil daha çok açık alanda aktivite ve ödevler tercih edilmelidir. Çocuğun rahat hareket etmesi, dikkatini dağıtmaz.

Denge Oyunları Oynanması Önemlidir

Denge ve koordinasyon çalışmalarını geliştirmek önemlidir. Çocuğun bedeninin farkına varması, yöneterek beyinsel fonksiyonları çalıştırmak önemlidir. Görsel, dokunsal, bedensel açıdan pozitif sonuçlar verir.

Nefesle Gevşeme Egzersizlerini Öğretin

Dikkat geliştirmekte en önemli etkinlikten biridir. Bedensel, ruhsal, enerjiyi sakinleştirip kıssada sürede toparlayıp sürekliliğini sağlar. Uzman ekiple nefes açma ve koordinasyonlu kullanma çalışmaları yapılmalıdır.

Pratikler Yapın

En zor ve herkeste gözüken bu istenilen şeyleri reddedememektir. Fakat aşırı olması halinde dikkat edilmesi gerekir. Bu noktada egzersizler, yapılıp dikkatli şekilde devam ettirilmelidir. Söylenenleri tekrarlayıp, yönergelerle tekrarlayıp, işitsel ve dikkat açısından etkilidir. Resimler gösterin ve gördüklerini anlatmasını isteyin. Tüm bunlar dikkat arttırmada etkin olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir