Çocuk Odası Fikirleri

Çocuk odası fikirleri

Evinizin neşesi çocuğunuz veya çocuklarınız için bir çocuk odası dekorasyonu hazırlığı içindeyseniz doğru yerdesiniz. Çocuk odası fikirleri ve çocuk odası mobilya örnekleri ile karşınızdayız.

Çocuk odası renk seçenekleri

Eşyalara karar vermeden önce odanın renkleri hakkında da birlikte karar vermelisiniz. Biliyorsunuz ki renklerin duygularımız ve davranışlarımız üzerine etkisini araştıran birçok bilimsel araştırma mevcuttur,bunları araştırarak işe başlayabilirsiniz. Örneğin turuncu,bulunduğu ortama enerji,canlılık veren bir renk olduğundan çocuk odalarında kullanılabilir. özellikle kız çocukların favori rengi olan pembe tonlarının da sakinleştirici etkisi olduğundan tercih edilebilir. Yeşil renk de doğayı,doğalı çağrıştırdığı için çocuk odası dekorasyonu için en ideal renklerden biridir. ayrıca gözler için en rahat ren olduğu ve sakinleştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca yeşil renk hem kız hem erkek çocuklar için de kullanılabilir bir renk olduğundan çocuklarınız aynı odayı paylaşacaklarsa yeşil çok uygun bir renk olacaktır. Renk konusunda çocuğunuzun da fikirlerine saygı gösterin ve mümkünse onun da hoşnut olacağı bir seçim yapmaya çalışın. Çocukların birçoğunun rengarenk oda hayalleri vardır. Böyle bir durumda olmaz diyip kestirip atmak yerine olabilirliği sorgulayın. Bütün duvarları farklı renklere boyamak çok da zor değil. Artan boyaları da evinizin farklı odalarında değerlendirebilirsinz belki.

Çocuğun ihtiyaçlarını karşılayan çocuk odası

Çocuk odalarını dekore ederken dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi çocuğun yaşına göre ne tarz bir oda yapmak istediğinizdir. Küçük çocuğun oyun ihtiyacı büyüdükçe değişecek;ders çalışmaya,arkadaşlarını ağırlamaya  vs dönüşecektir. İhtiyaçlar değişip çocuğunuz büyüdükçe odayı yenileyebilir misiniz yoksa uzun vadeli bir oda mı istiyorsunuz buna karar vermelisiniz.

Çocuk büyüdükçe odayı da yenileriz diyenlerdenseniz daha özgür davranabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına,cinsiyetine,ihtiyaçlarına uygun bir çocuk odası dekorasyonu tasarlayabilirsiniz. Oyun çağındaki bir çocuğun odasını gereksiz eşyalarla doldurmaktansa temel ihtiyaçları yerleştirip oyun için daha geniş yer ayırabilirsiniz. Özellikle küçük çocuklar için tasarlanan eğlenceli mobilyalardan kullanabilirsiniz. Çocuk odanızın halısını,aynı zamanda oyun halısı olan modellerden seçebilirsiniz. Odada top havuzu,çocuk oyun çadırı gibi eğlenceli bölümlere yer verebilirsiniz. Oyuncakları için de işlevsel dolapları unutmayın.

Sık sık eşya alamam,çocuk odası uzun süre dayansın,kullanışlı olsun diye düşünüyorsanız ince eleyip sık dokumalı, doğru planlar yapmalısınız. Kullanacağınız eşyaların dayanıklı ve işlevsel olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca eşyalar her yaş grubuna hitap edebilecek şekilde olmalı. Çocuğun büyüyeceğini de hesaba katarak eşyaları seçmelisiniz. Halılar,tüller, perdeler her yaş grubuna hitap edebilecek şekilde olmalı. Çocuklar büyümeye çok hevesli olduklarından,kendilerini olduklarından küçük gösteren şeyleri hiç sevmezler. Çok beğenerek istediği,en sevdiği çizgi filmin kahramanlarını içeren duvar kağıdından bir sene sonra utanır duruma gelebilir. Eğer uzun vadeli bir çocuk odası istiyorsanız bu tarz şeylerden uzak durmalısınız. Duvar kağıtları yerine kolayca yapıştırılıp sökülen stickerlar kullanabilirsiniz. Dolapları da büyüyeceğini düşünerek seçmelisiniz. Alacağınız gardroplar çok süslü ve albenili olmasa da küçük yaştaki çocuğunuz için eğlenceli kulplarla dolapları renklendirebilir,onun gönlünü alabilirsizinz. Büyüyüp sıkıldıkça bunları değiştirmek de çok kolay olacaktır. Seçimleri çocuğunuzla birlikte yapıp,birlikte karar verirseniz o da bundan çok hoşnut olacaktır. Yapamayacağınız istekleri varsa neden yapamayacağınızı ona net ve anlaşılır bir şekilde anlatmalısınız. Çocuklar sandığınızdan daha anlayışlıdırlar ancak sabırla herşeyin sebebini anlatmanız gerekebilir.

Çocuk odası dekorasyonunda nelere dikkat etmeli?

Evinizin en temiz ve en düzenli odası çocuk odası olmayacaktır kesinlikle. Bu yüzden, aldığınız eşyaların kolay temizlenebilir olmasına, halıların ve perdelerin kolay yıkanabilir ve biraz da kir kaldırır renklerde olmasına dikkat edin. Ayrıca çocuğunuzun sağlığı için, sağlığa uygun boya kullanılmış mobilyalar ve antibakteriyel özellikte halılar almaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir