Burdur’da Ne Yenir Nerede Yenir Gezi Rehberi

Burdur’da Ne Yenir ? Demeden Önce

Burdur denince ilk akla gelen “Nerede?” sorusudur.  O yüzden öncelikle bu konuyu açıklığa kavuşturup sonra Burdur’da ne yenir ‘i inceleyelim. Burdur Akdeniz bölgesi Antalya , Muğla, Denizli, Afyon ve Isparta ile komşu küçük bir ildir. Üstelik plaka kodu 15 olan Burdur yeni ile dönüşen ilçelerden de değildir. Burdur’a İstanbul, Ankara ve İzmir’den Antalya kara yolunu takip ederek kara yolu ile Süleyman Demirel havalimanını kullanarak hava yolu ile ulaşım sağlanabilir.

Artık Burdur’da Yemek Diyebiliriz

Burdur Şiş :

Şimdi gelelim Burdur’da nelerin yenilebileceğine. Burdur’da yenilebilecek en güzel şeylerin başında Burdur Şiş gelmektedir. Burdur şiş sadece et ve tuz ile yapılan ancak oldukça lezzetli olup bütün gün tadı damağınızdan gitmeyecek bir lezzettir.

Bunu yiyebileceğiniz en iyi yer şehrin Isparta yönünden girişinde yer alan sanayideki Şişçi Hasan’dır. Burdur şişin en iyi yapıldığı yerlerden biridir. Şehrin biraz dışarısında yer alan bu mekana arabanız ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki eğer geç vakitte giderseniz muhtemelen şiş çoktan bitmiş olacaktır. Tabii ki şehrin merkezinde de bu lezzeti tadabileceğiniz yerler mevcut. Bunlardan ise benim size ilk tavsiyem Altay pide olacaktır. Burada şiş dışında pide çeşitlerini de tadabilirsiniz. Ama öncelik tabii ki Burdur şiş.

Ceviz Ezmesi :

Burdur’da yenilebilecek diğer bir lezzette ceviz ezmesidir. Eğer ki tatlı seviyorsanız bu lezzete bayılacaksınız. Adından da anlaşılacağı üzere bol cevizle yapılan bu tatlı yüksek enerjiye sahiptir. Bu tatlıyı da şehrin merkezinde bir çok yerde bulabilirsiniz.

Ayaküstü Lezzetler:

Ayaküstü yiyebileceğiniz şeylere gelirsek Burdur’da size tavsiye edebileceğim bir de tostçu var. Adı Bizim Tostçu. Köprübaşı mevkiinde bulunan bu tostçuya merkezden yürüyerek de ulaşabilirsiniz.  Şehir Müzesi’nden hastane yönüne giden yol üzerinde bulunan Bizim Tostçu’da, muhtemelen daha önce yemediğiniz, yumurtalı tostu denemenizi tavsiye ederim. Sadece haşlanmış yumurta ve salça ile yapılıyor olsada tadı gayet başarılı.

Fakat tek alternatifiniz bu tostçu değil tabii ki.  Şehrin merkezinde bulunan bir çok mekanda da gayet lezzetli  seçenekler bulabilirsiniz. Ancak şunu belirtmeden geçmemek lazım.  Burdur’da McDonald’s, Burger King gibi yerler mevcut değil. Yalnızca şimdilik istasyon caddesi civarında Dominos var.

Bir de şunu eklemek lazım Bur-süt ayrandan içmeden gitmeyin. Yukarıda saydığım hemen hemen bütün yemeklerin yanına yakışan lezzetli bir ayran.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir