Bulaşık Makinesi İyi Yıkamıyor Peki Ne Yapmalı?

Bulaşık Makinesi İyi Yıkamıyor?

Bulaşık makinesi artık mutfakların olmazsa olmazlarından. Yığınla bulaşığı yıkayıp kurutup temiz bir hale getiriyor ve bize sadece bulaşıkları dizmesi kalıyor. ( bazıları için en zor kısım olsa da?) Tabii ki makinenin bunu yapması için düzgün bir şekilde çalışması gerekiyor. Ancak zamanla bulaşık makinesi iyi yıkamıyor ve bulaşıklar kirli çıkıyor. Şimdi bulaşık makinesinin iyi temizlememesine çözüm yolunu adım adım izleyelim.

Makine temizleyiciler:

Bulaşık makinesinde zamanla biriken yağ ve artıklardan kurtulmak için pratik bir yol. Makinenin giderlerinin temizlemekte de faydalı olan bir madde. Artık BİM de bile satılıyor. Tabii ki bilinen bir marka değil. Klasik BİM ürünlerinden. Ancak pahalı ve bilenen calgon gibi markalarında makine temizleyici ürünleri var. Bence pek bir fark yok aralarında. Tercih size kalmış ancak bu ürünü ayda bir kullanmakta fayda var.

Pervane temizliği:

Yapılması gereken ikinci adım ise pervane (fıskiye) temizliği. Pervane temizliğini ilk defa yapacaksanız bu sizi çok şaşırtabilir. Şu ana kadar pervane içerisinde karşılaştıklarıma örnek olarak limon çekirdeği, kemik parçaları, cam kırıkları sayılabilir.? Tüm bunların oraya nasıl girdiği tam bir muamma?. Pervaneleri bağlantı noktalarından çevirerek ya da çekerek kolayca çıkarabilirsiniz. Modeline göre değişebilir ancak çıkarmak oldukça kolay. Asıl sorun içindeki parçacıkları çıkarmada. Bunun için bir kürdan, bolca sallama ve biraz sabır gerekli. Pervaneyi çıkarıp deliklere sıkışan parçalar varsa kürdanla içeri itin. İçerdeki parçaları da pervaneyi sallayarak parçaların su giriş deliğinden çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken bağlantı değilini yere doğru tutup sallarken bir yandan da pervanenin eğimini sürekli değiştirin.

Filtre temizliği: 

Makine temizliğinin son adımı ise filtre temizliği. Bulaşık makinesinin tabanında bulunan ve kirli suyun çıkış yaptığı bu alan genelde üzerinde etiket bulunan kavanozların yıkanmasından dolayı küçük kağıt parçacıklarının mekanı oluyor. Yine bu filtreleri sökmekde oldukça kolay. Hafifçe çevirip çekerek çıkarabilirsiniz. Ortadaki yuvarlak parçanın yanındaki geniş plastik alan da çıkarılabilir. Bu parçaları da temizleyip yerine yerleştirdikten sonra artık bulaşık makinesi daha temiz yıkamaya başlacaktır. 

Tüm bunlar çözüm olmuyorsa o zaman servis bir seçenek ancak hangi servisi çağırdığınız çok önemli. Özellikle şu sıralar internette oldukça fazla sahte servis bulmak mümkün.  Aman dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir