Bitkiler Hakkında İlginç Bilgiler

Bitkiler hakkında ilginç bilgiler

Gözümüzü çevirdiğimiz neredeyse her yerde bitkileri görmek mümkün. Peki onlar hakkında neleri biliyoruz? İşte karşınızda bitkiler hakkında ilginç bilgiler.

Bilmediğiniz yönleriyle dünyadaki bitkiler

Dünyada tanımlanmış yaklaşık 2 milyon kadar canlı türü vardır. Bu türlerin yaklaşık 320.000 kadarını ise bitkiler oluşturmaktadır.

Bitkiler yeryüzünde en az 440 milyon yıldır vardır.

Brezilya’ya özgü dev Nilüfer yapraklarının çapı 2,5 metreyi bulur. Öyle ki bu yapraklar 45 kg ağırlığındaki bir kişiyi bile rahatlıkla taşıyabilir.

Endonezya’nın Sumatra yağmur ormanlarında yetişen Titan Arum, en uzun çiçektir. Gövdesi ve yaprakları yoktur. Bazılarının ağırlığı 70 kilogramı bulabilir. Kokusu ise çürümüş eti andırır.

En hızlı büyüyen bitki olan bambular, bazen günde 1 metre kadar bile büyüyebilir.

En büyük ağaç general sherman adlı dev sekoya ağacıdır. 83,8 metre boyundaki ağacın çapı 7,7 metredir ve toplam hacmi 1485 metreküptür.

Gingko biloba ağaçları en az 250 milyon yıldır yeryüzünde vardır.

Elmanın yüzde 25’i hava olduğu için tıpkı bir gemi gibi suda batmaz, yüzer.

Gezegenimizde 30.000 dolaylarında yenilebilir bitki bulunmaktadır. Ancak insanlığın dörtte üçü şu 12 bitkiyle beslenir: buğday, pirinç, arpa, mısır, patates, şeker kamışı, soya fasulyesi, fasulye, muz, manyok, sorgum, tatlı patates .

Domates, patlıcan, salatalık aslında sebze değil meyvedir.

Ayçiçekleri sabahları Doğuya  dönük olur ve gün boyunca da güneşi izlerler.

Çileğin üzerinde gördüğümüz küçük noktalar aslında onun tohumlarıdır. Her çileğin üzerinde yaklaşık 200 dolaylarında bu tohumlardan bulunur. 

Eski Mısırlı’lar 3.500 yıl önce ağrı kesici olarak söğüt ağacının kabuğundan elde ettikleri bir tür  aspirini kullanıyorlardı.

Dünyada  500 ün üzerinde etçil bitki türü vardır. Bunların en ünlüsü olan Venüs sinek kapanının yaprakları bir saniyeden kısa bir sürede kapanır. 

Norveç’in kuzey kutbuna yakın Spitsbergen adasında bir dağın eteklerinde dağın içine doğru küresel tohum deposu inşa edilmiştir. Uzmanlar yer seçimini iklim değişikliklerinin ve doğal afetlerin olası etkilerini göz önüne alarak yapmışlardır. Burada 850.000 dolayında bitki tohumu -18 derecede saklanmaktadır. Elektrik kesilse bile ortam sıcaklığı zaten yeterince soğuktur.

Dünya’da 3 trilyon dolayında ağaç bulunuyor. Yani kişi başı yaklaşık 400 ağaç düşüyor. 12000 yıl önce tarımsal etkinlikler henüz başlamamışken Dünya’da 6 trilyon ağaç olduğu tahmin edilmektedir.

 

(Bitkiler hakkında ilginç bilgiler için kaynak: İş bankası Kültür yayınları Mars’a nasıl giderim?)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir