Bebek Odası Halı Modelleri

Bebek odası için halı

Şüphesiz ki en kıymetlilerimiz: bebeklerimiz. Yeni bir bebek yeni bir heyecan, yeni umutlar demek. Özenle, heyecanla hazırlanan bebek odaları da bu tatlı telaşın bir parçası. Bebeklerimiz için her şeyin en iyisini isteriz. Bebek odası dekore ederken de mobilyalar, halılar, perdeler özenle seçilir.  Bu yazımızda sizlere modern bebek odası halı seçimi ve bebek odası halı modelleri ile ilgili bilgiler hazırladık.

Bebek odası için halı seçimi

Dekore edeceğiniz bebek odası için önce kafanızda bir şablon oluşturmalısınız. Odanın büyüklüğüne göre neyi nereye yerleştireceğinizi iyi düşünerek tasarlamalısınız. Renkler de bebek odaları için çok önemlidir. Koyu ve parlak renklerden ziyade yumuşak ve mat renkleri tercih edebilirsiniz. Yumuşak maviler, pembeler, yeşiller, morlar kullanabileceğiniz gibi beyaz, krem gibi daha sade renkler de tercih edilebilir. Odanın ferah ve aydınlık gözükmesine özen göstermelisiniz. Kafanızda bir konsept varsa bebek odasını bu tema ile de dekore edebilirsiniz. Prenses konsepti, deniz konsepti, süper kahraman konsepti vs.. gibi. Renk ve mobilya tercihlerinizi tamamladıktan sonra halı ve perde seçimlerine geçebilirsiniz. Halı ve perdeler bebek odası dekorasyonunuzun en önemli görsel ögelerinden olacaktır. Görsellik olarak düşündüğümüzde bebek odası halısının mobilyalar ve perdelerle uyumlu renklerde seçilmesi gerekir. Açık renklerde tercih edilen halılar odayı daha büyük ve aydınlık gösterir. Ayrıca bazı halı markalarının isme özel halı ürettiğini de belirtmek isteriz. Bebeğinizin odasındaki halıda bebeğinizin adı yazabilir.

Önce Sağlık

Söz konusu bebek odası dekorasyonu olduğunda durum sadece görsellikten ibaret değildir. Kullanılan eşyaların sadece dekoratif olması yetmez, sağlıklı olması da gerekir. Halılar, sürekli üzerlerine basıldığından ayaklarımızla, ayakkabılarımızla, terliklerimizle temas halindedir, bu da halı üzerinde istenmeyen mikroorganizmaların çok çabuk üremesini sağlar. Ayrıca halılar, neredeyse tüm evin tozunun toplandığı yerlerdir. Bu tozlar bebeğinizin solunum sistemiyle vücuduna girerek alerji, astım gibi gibi hastalıkları tetikleyebilir. Bu yüzden bebek odalarında shaggy halı gibi tüylü halılar kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu halıların uzun ipliklerinin arasında mikroorganizmaların üremesi çok daha kolaydır ve bu ipliklerin arası diğer halılara oranla toz tutmak için çok daha müsaittir. Ne kadar süpürürseniz süpürün asla aralarını tam olarak temizleyemezsiniz. Tozların halıya yerleşme olayını minimalize etmek için daha kısa havlı halılar tercih etmelisiniz. Ayrıca yün gibi alerjiyi tetikleyebilecek malzemelerle dokunan halıları tercih etmeyin. Halınız mümkün olduğunca hafif ve kolay temizleyebilir olsun. Hatta çok büyük bir halı tercih etmeyecekseniz çamaşır makinesinde yıkanabilen bir halı bile tercih edebilirsiniz. Böylelikle sık sık temizleyebilirsiniz. Son yıllarda güneş ışığı ile kendi kendini temizleyebilen halı çeşitleri de halı mağazalarında yerini aldı. Bu halıları da alternatifler arasına alabilirsiniz. 

Sizler için bazı bebek odası halı örnekleri:

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir