Bebek-Atta-Çantası Hazırlama İpuçları:

Küçük Geziler İçin Bebek Çantası Hazırlama

Anne babalar iyi bilir ki bebekle gezerken her an sürprizlerle karşılaşabilir ve farklı şeylere ihtiyaç duyabilirsiniz. İhtiyaç duyacağınız bebek eşyaları için rahat taşıyabileceğiniz ve aradığınızı rahat bulabileceğiniz bir bebek çantası oluşturun. Bu çanta gezilerinizde hayati önem taşıyacağından rahat taşınabilir olması ve elinizi attığınızda neyin nerede olduğunu rahat bulabilmeniz çok önemli? Örneğin biz kızımızın bebek çantası için eskiden kendimize ait olan bir sırt çantası kullanıyoruz. Bebek çantalarının çoğu sadece anneler düşünülerek tasarlanmış ve gayet feminen dizayn edilmiş. Sırt çantası ikimizin de rahatına geliyor.

Bebeğin gezi çantasında neler olmalı?

 

Çantanın temel elemanlarını alt değiştirme, kıyafet, yemek yeme, bebeği oyalama, uyutma gibi temel olaylar üzerinden yerleştirebilirsiniz.

1- Alt değişimi

Alt değiştirme için gideceğiniz yere göre yeterli sayıda bebek bezi( en az 4 olmalı bence), alt açma örtüsü ve pişik kremi yeterli olacaktır. Bizim çantamızda her daim 4 bez, 2 altaçma (1i yedek), bir de pişik kremimiz bulunur. Gideceğimiz yere göre bez sayısını arttırırım. Her zaman alt değiştirdikten sonra el yıkama imkanınız olmayabilir. Bu gibi durumlar için küçük bir şişe kolonya ve elleri sterilize eden küçük kutulu bir temizleme jeli de bulundurursanız rahat edersiniz.

2- Kıyafet

Kıyafet için ise demirbaş olarak bir penye yelek ve bir hırka bulunur. Mevsime göre ise atlet, thsirt, pantolon gibi seçenekleri günceller hepsinden birer yedek koyarım. Üzerine ne giydirdiysem hepsi kirlendiğinde yerine giydirebileceğim tüm kıyafeti mutlaka çantada bulundururum. Kusma vakalarında tüm kıyafetler kirlenebiliyor. Bizim çok yaşadığımız kaka taşmalarında da atletimize ve bluzumuza kadar tüm kıyafetler kullanılmaz hale geliyor maalesef. Bu tarz vakaları göz önünde bulundurursanız sürprizler keyfinizi kaçırmaz.

3- Beslenme

Bebeğinizi besleme kısmı da çantanızın en önemli kısımlarından. Eğer bebeğiniz çok küçükse ve sadece anne sütü ile besleniyorsa emzirme önlüğünüzü çantaya koyun. Mama takviyesi kullanıyorsanız ölçülü mama kaplarından alıp,bölmelerine bebeğinizin içtiği ölçülerde koyup çantaya atın. (Philips Avent ve mycey mama kapları bu özelliklere uygun.) Böylelikle mamayı hazırlarken tekrar ölçek kullanarak zor durumda kalmazsınız. Böylelikle  bebeğinizin üç öğünlük mamasını tam ölçüsünde rahatça taşıyabilirsiniz.

Biberonu ve mümkünse yedeğini de çantaya koyun. Sıkı ağızlı güvenilir bir termosa da kaynattığınız temiz suyu da ekleyerek çantaya yerleştirin. Bebeğiniz daha büyük ve katı gıdalara başladıysa bebek çantaları için ideal olan kılıflı plastik kaşıklardan çantanızda 2-3 tane sürekli bulundurun. Bizim çantamızda daima kavanoz mamalardan iki tane bulunur. Biri meyve, biri de sebze içerikli olur. Bunları asla çıkarmam, kullandığımda ise yenisini koyarım. Dışarıda bunları yedirmek çok pratik oluyor. (Milupa veya hipp kavanoz mama tercih ediyorum organik olmalarından dolayı). Yedirdiğim kirli kaşığı da kılıfına koyar çantaya atar eve gelince yıkarım.

Bunlara alternatif olarak Aptamil, Herobaby gibi markaların toz şeklinde kaşık mamalarını da yanınıza alabilrsiniz. Bunları hazırlamak için yine ılık su gerekiyor, termosunuzu unutmayın. Daima bebek çantanızda bulunacak sağlıklı plastikten ve sağlam kapaklı küçük bir kap edinerek bunu da çantanızda bulundurun. Kolay yıkanabilir bir önlüğü de bunlara eklemeyi unutmayın.

4- Uyku

Uyutma kısmı için ise alacaklarınız bebeğinizi nasıl uyuttuğunuza bağlı olarak değişir. Ben ilk zamanlar kundaklayıp emziğini verdiğim için kundak battaniyesi ve emziği hayati önem taşıyordu. Şimdi ise sadece emzikle uyuttuğumuz için 2 emzik mutlaka çantamızda olur. Uyutma ekipmanlarınız mutlaka çantanızda olsun. Bir de mevsime uygun olarak, uyuduğunda üzerini örtmek için battaniye bulundurmayı unutmayın.

5- Oyun

Oyalama kısmı da çok önemli. Bebeğinizin en çok oynadığı oyuncaklar, kriz anında onu oyalayabilen şeyler de çantada mutlaka bulunmalı. Bebeğinizi oyalayan ve az yer kaplayan çeşitli eşyaları da çantaya atmayı unutmayın. 

Sonuç olarak

Tüm bu eşyaları yerleştirirken düzenli olmalarına özen gösterin ve her başlığın gereçleri mümkünse bir arada dursun. Örneğin bebek bezi, alt açma, pişik kremi bir arada; yemek için gereken kaşık, mama vs gibi şeyler bir arada bulunsun ki kafanız karışmadan o anda aradıklarınıza ulaşın.

Özetlemek gerekirse bebeğinizin çantasını hazırlarken önce ana başlıkları belirleyip sonra da bu başlıkların ihtiyaçlarına göre çantayı hazırlarsanız kafanız dağılmamış olur ve daha sağlıklı bir biçimde hazırlarsınız. Her bebeğin ihtiyaçları farklı olacağını da göz önünde bulundurarak kendi bebeğinize göre gerekli değişimleri yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir