Bebeğimin Dişleri Neden Çıkmıyor?

Bebeğimin Dişleri Neden Çıkmıyor?

Bu yazıyı okuyorsanız bebeğinizin hala çıkmayan dişleri sizi endişelendirmekte ve bebeğimin dişleri neden çıkmıyor diye yana yakıla tatmin edici bir cevap aramaktasınız? Ben de kızımızın altıncı ayı da bittikten sonra aynı şeyi yapmış, aynı endişeyi yaşamış biri olarak sizi gayet iyi anlıyorum.

 

 

Bebeklerin Dişleri Ne Zaman Çıkar?

İstisnalar olsa da bebeklerde genel olarak diş çıkarmaya başlama dönemi altıncı ay olarak bilinir. Benim etrafımda gördüğüm bebeklerde de böyle olmuştur, altıncı ayda dişler patlamaya başlar ve sonrası çorap söküğü gibi gelir. Fakat kendi kızımızda durum hiç öyle olmadı. Altıncı ay bitti, yedinci ay bitti, sekizinci ay bitti derken tık yoktu. Bir yandan dişsiz insan mı var canım, elbet çıkacak diye düşünürken bir yandan anne olmanın altın kuralı olan şüpheciliğin de katkısıyla acaba neden çıkmıyor diye düşünmüyor değildim. İnternette, eminim sizlerin de girdiği malum forum sitelerine girip yazılanları okudum. Çoğunluk her çocuğun diş çıkarma evresinin farklı olduğunu söylüyordu. Yaşından sonra çıkaranlar bile vardı. Hatta bir tanıdığım, kızının ilk dişinin 14 aylık çıktığını söyledi ki bu kız şimdi gayet sağlıklı, zeki bir kız olunca içim rahatladı. Doktora sorduğumuzda o da aynı cevabı verdi. Eninde sonunda çıkacağını hatta ne kadar geç çıkarsa o kadar iyi olacağını çünkü daha geç çürüyeceğini söyledi. Biliyorum anne yüreği hiçbir zaman rahatlamaz ama belki bunları okumak içinize birazcık su serpebilir.

 

Senin kızın dişi ne zaman çıktı derseniz

10 aylıkken çıktı çok şükür. Şimdilerde  16 aylık ve görünen önde 7 dişi var. Arkalarda da ele gelen çıkıntılar var gibi ama bir türlü baktırmıyor hanımefendi. Bir gün ağzına jel sürerken o çıkıntıları fark edince bu sefer de dişleri neden sıralı çıkmıyor diye ufaktan endişelenir gibi olmuştum ki araştırdığımda bunun da normal olduğunu her bebekte aynı sırayla çıkmadığını öğrendim neyse ki.?

Bu arada birçok kaynakta yazan ve bazı doktorların söylediği bir şey daha: diş çıkarmaya başlama dönemi genetikmiş genelde. Yani anne veya baba ne zaman çıkarmaya başlarsa çocukları da onlardan birine çekebiliyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir