Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

 

Birçok insanda görülen cilt hastalığı olan ayak mantarı insan hayatını kötü yönde etkileyen, günlük yaşantıda zorluğa sebep olan rahatsızlıklardan biridir. Vücudun genel olarak nemli ve kapalı yerlerinde oluşan mantar hastalığı için ayaklar çok müsaittir. Bütün gün kapalı şekilde ve ayakkabı, çorap içerisinde duran ayaklar mantar rahatsızlığına kapılmak için çok müsaittir. Bulaşıcı bir hastalık olan ayak mantarı tedavi edilmediğinde diğer ayağa da sıçrayarak büyük bir problem haline gelir. Peki bu ayak mantarına ne iyi gelir?

Kaşıntı, kızarıklık, sulanma şeklinde ortaya çıkan ayak mantarı fark edildiğinde bununla ilgili önlemler alınmalı daha çok bulaşmadan ve günlük hayatı felç etmeden sona erdirilmelidir. Ayakların tüm gün kapalı yerde durmasından kaynaklanan terleme mantar mikroorganizmaların hızla çoğalıp yerleşmesine sebep olur. Bu yüzden çeşitli yöntem ve tedaviler ile bu olumsuz şartları ortadan kaldırmak gereklidir.

Ayak Mantarını İyileştirme Yolları                      
      

Sıcak, nemli ve kapalı yerleri seven bu ortamları bulduğunda hızla üreyen ve çoğalan ayak mantarı oluşumunda ilk olarak bir uzmana danışmanız gereklidir. Uzman doktorun önerdiği yolu takip ederek çeşitli mantar ilaçları kullanarak bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Burada püf nokta bu yolu düzenli ve aksatmadan izlemenizdir. Bunun dışında bu rahatsızlığa karşı ayaklarınızı kuru ve temiz tutmanız da etkilidir. Ne kadar çok kuru, serin ve temiz kalırsa mantar mikroorganizmaların çoğalması engellenmiş olur.

Çorap tercihiniz pamuklu ve yünlü çoraplardan yana olmalıdır çünkü bu çoraplar emici güce sahiptir. Çorapsız giyilen veya başkasının giydiği ayakkabıdan uzak durmalısınız. Bazı bitkisel yöntemlerde ayak mantarına iyi gelir. Aynısefa bitkisi bunlardan biridir. Ayrıca sarımsak, elma sirkesi, aloevera yağı, paudora bitkisi de ayak mantarına karşı etkili olan yardımcı ürünlerdir. Aktarlardan kolayca elde edeceğiniz bu bitkiler sayesinde düzenli bir şekilde kullanarak ayak mantarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Kocakarı Tarifi

Ayrıca deneyebileceğiniz bir yol da toz şeker. Ayağınızdaki mantarlı bölgeye toz şekerle bulayıp bir poşetle hava almayacak şekilde sarın. Bir kaç saat şekerle bekleyen ayağınızı yıkayıp kurutun. Bir kaç gün sonra etkisini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir