Amasya’da ne yenir?


Amasya’da Ne Yenir?

Amasya’da keşkek, baklalı yaprak sarma, toyga çorbası, etli bamya gibi yöresel lezzletler öne çıkıyor. Biz de gitmeden nerede ne yiyeceğimizi etraflıca araştırıp tavsiye edilen mekanlara gittik ancak açıkçası biraz abartıldıklarını düşündük.

Yöresel Amasya Yemekleri

Birçok blogda önerilen Amaseia mutfağında keşkek, baklalı yaprak sarma, Toygar çorbası ve yoğurt sipariş ettik. Yanlış hatırlamıyorsam çorba 7 lira, keşkek 11 lira, sarma da 11-12 lira civarıydı. Birçok yerde hem yemeklerinin lezzetinden hem de fiyatlarının uygunluğundan söz edilse de bize çok uygun gelmedi açıkçası. Porsiyonların da bizce küçük olduğunu söylemeliyim. Yine birçok blogda övülen Anadolu mutfağı mantı evine de gittik. Mantılar İstanbul’daki mantıcıların birçoğunda yediğimiz gibi süslü sunumlarla servis edilen ancak içinde kıyma oranı bir hayli az olan mantılardandı. Lezzeti kötü değildi, domates sosları çok lezzetliydi. Fiyat olarak ise yine bize uygun gelmedi. Ama zaten çok fazla alternatif mekan olmadığından gidilebilir yerler.Ayrıca yalıboyu evlerinin birçoğunun alt kısmı restoran olarak hizmet veriyor ve yöresel yemekler servis ediliyor,buraları da deneyebilirsiniz.

Kaymak Dondurma

Bizim kendi keşfimiz olan Kaymak Dondurma’nın kesme dondurmasını ise şiddetle tavsiye ederim. Bizim İstanbul’da tabakta çatal bıçakla yediğimiz ve her yerde bulunmayan kesme dondurma oradaki dondurmacıların bir çoğunda külahta servis ediliyor. Sade ve kakaolu olarak iki çeşidi var ve çok lezzetli. Amasya’daki her günümüzde buradan dondurma yedik. Bir de oradaki dondurmacılar külahları,dükkanların önünde kendileri yapıyorlar ve önlerinden geçerken külahların makinede pişerkenki enfes kokusu inanılmaz davetkar. Waffle yiyenler o kokuyu Waffle dan hatırlayabilir. Ben dondurmamı yedikten sonra külahlardan sade olarak da rica edip bol bol yedim.?Kaymak dondurma da Yeşilırmak boyunca uzanan ana cadde üzerinde. Yöresel olmasa da olur karnımız doysun derseniz Dominos ve Burger King gibi tanıdık lezzetler de bu cadde üzerinde yer alıyor.

Çörekçi Galip

Bir de meşhur Amasya çörekçisi Galip var. Gitmişken buraya da uğramanızı tavsiye ederim. Biz haşhaşlı çörek,cevizli çörek ve yağlı alıp paket yaptırtıp İstanbul’a getirdik. Yağlı denilen şey birçok yörede yediğimiz katmerlin cevizli versiyonu ve adı da üzerinde epey yağlı?(Kalorilere dikkat?) Epey lezzetli olduğunu söylemeliyim. Ürünlerin fiyatı alırken bana pahalı gelse de yediğimde fiyatını hak ettiğini düşündüm çünkü cevizli ürünlerde cevizden kısmadan bol bol kullanmışlar. Cevizin fiyatını da düşündüğümüzde fiyatlar makul hale geliyor.

Ülkemizin her köşesinde ayrı lezzet noktaları var bizleri bekleyen, Amasya’da bunlardan bir tanesi. Yolunuz Amasya’ya düşer de Amasya’da ne yenir nerede yenir diye merak ederseniz umarım bu yazı size biraz fikir verir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir