8 Kadın Mucit ve Kadınların İcatları

8 Kadın Mucit ve Kadınların İcatları

Bugüne kadarki icatlar, mucitler veya bilim insanları deyince akla ilk olarak erkekler geliyor. Ancak erkeklerin ağırlıkta olduğu bu dünyada önemli işlere imza atmış kadınlar da var. Bu kadınlar kimler ve neler yapmışlar? İşte karşınızda 8 kadın mucit ve kadınların icatları.

1- Marie Curie

Polonya asıllı kimyager ve fizikçi Marie Curie iki Nobel ödülü alan ilk kişidir. Birinci ödülünü radyoaktiviteyi keşfetmesi sebebiyle alan Marie Curie, ikinci Nobel ödülünü ise polonyum ve radyumun keşfinden dolayı aldı. Ölüm nedeni olarak aşırı derecede radyasyona maruz kalması gösterilen Marie Curie aynı zamanda bilim için ölen kadın olarakta anılmaktadır.

2- Nancy Johnson

Nancy Johnson’ın icadı bilimsel açıdan çok önemli sayılmayabilir ancak çocuklar için oldukça önemli bir icattır. Nancy 1843’te dondurma makinesini icat etti.?

3- Maria Telkes

1947’de Macar bilim insanı Maria Telkes güneş enerjisiyle ısıtma sağlamak için termoelektrik jeneratörü icat etti ve temiz enerjinin ilk adımlarını attı.

4- Ann Tsukamoto

Hücre biyolojisi alanında uzman olan Ann Tsukamoto kök hücrenin izole edilme yeteneğini hakkındaki bulguları kanser ve diğer birçok hastalığın tedavisinde büyük bir umut oldu.

5- Grace Hopper

Şu an bu yazıyı okuyabiliyorsanız muhtemelen bir şekilde bu Grace Hopper çalışmalarıyla ilgili. Mark-1 adlı bilgisayarı tasarlaryan Grace Hopper aynı zamanda yazı dilini bilgisayar koduna çeviren derleyiciyi icat etti.

 

6- Elizabeth Magie

Oyun tasarımcısı olan Elizabeth Magie yıllardır modası geçmeyen eskimeyen oyunu Monopoli’yi tasarlamıştır. Daha sonra bu fikir bir başkası tarafından çalınıp bir oyun şirketine satılmış olsa da şirket oyunun asıl sahibi Elizabeth Magie’yi bularak ona 500$ ödemiştir.

7- Maria Beasley

Denizin ortasında bir geminin çaresiz bir şekilde batması bugüne kadar bir çok cana mal olmuştur. Ancak Maria Beasley’in icadı olan cankurtaran salı (filika) gemi yolculuğunun daha da güvenli olmasına yardımcı oldu.

8- Stephanie Kwolek

Stephanie Kwolek’un icadı olan kevlar tenis raketleri, yarış yelkenleri, vücut zırhı, müzik aletleri, kurşun geçirmez yelek gibi bir çok üründe kullanıldı. Paraaramid sentetik elyaf yani kevlar çelikten beş kat daha güçlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir