10 Maddede Narın Sağlığa Faydaları

10 Maddede Narın Sağlığa Faydaları

Nar dünya üzerinde bir çok farklı kültürde önemli bir yere sahip eski bir meyve. Günümüzde dekoratif amaçlı eşyalarda da sıkça kullanılan bu sembolik meyve sadece dekoratif bir süs değil sağlık açısından da önemli bir meyve. Bir sonbahar meyvesi olan nar aynı zaman da güçlü bir antioksidandır. ( Antioksidan: Vücutta oluşan zararlı maddelerin etkisini azaltan maddeler) Ayrıca kalsiyum, magnezyum, fosfor ve B, C ve K vitaminleri açısından zengindir. Şimdi madde madde narın sağlığa faydaları nedir? sorusunun cevabıyla devam edelim.

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bir meyve olan nar. Bu olumlu etkilerden 10 tanesini sizler için sıraladık.

Narın Sağlığa Faydaları
  1. Enerji verir ve yorgunluğu giderir.
  2. Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Damar sertliğine karşı etkilidir ve damarların açılmasını sağlar. Kalbe giden oksijen oranının artmasında rol oynar.
  3. Tansiyonu, kan yağları ve kolesterolü düşürür ve kan damarlarında tehlikeli pıhtı oluşmasını engeller.
  4. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve enfeksiyonlara karşı ekstra dayanıklılık sağlar.
  5. Libidoyu yükseltir.
  6. Vücuttaki stres seviyesini azaltmaya yardımcı olur.
  7. Diş ve diş eti sağlığını korumaya yardımcı olur. Dişlerde plaka oluşumunun azalmasını sağlar.
  8. Mide iltihabı ve ağız yarası gibi mukoza yaralarına iyi gelir.
  9. Kanser riskini azaltır. Özellikle cilt, prostat ve meme kanserleri üzerine koruyucu etkisi olduğuna inanılmaktadır.
  10. Yüksek lif oranına sahip olduğu için sindirime yardımcıdır ve probiyotiklerin gelişmesini sağlar.
Peki Nar İle Neler Yapılabilir?

Nar Suyu

Lezzetli ve faydalı bir meyve olan nar bebek ve çocuklar için de ideal bir besindir. Antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini geliştirerek hastalıklara karşı daha dirençli bir vücuda sahip olmaya yardımcı olur. Peki nar suyunu nasıl elde edebilirsiniz? Bunun için iki yol var. Birincisi narı ortadan ikiye keserek narenciye veya katı meyve sıkacağında sıkmak. İkinci yol ise narı hiç kesmeden ve kabuğunu delmeden elinizde sıkın. Döndüre döndüre sıktığınız narın suyu içerisinde birikecek. Daha sonra uygun bir yerinden delip limon sıkar gibi buradan narın suyunu bardağınıza boşaltabilirsiniz. Bulaşıksız bir yöntem 😉 Ayrıca bilenler bilir bir aralar İstanbul’da vapurda limon sıkacağı satılırdı. O veya benzeri bir alette ikinci yolda işinize yarabilir. 😀

Nar Suyu Konservesi

Sıktığınız nar suyunu tencerede kaynatın. Hemen temiz ve yeni kapaklı kavanozlara kaynar halde koyun ve kapaklarını hava almayacak şekilde kapatın. Kavanozları ters bir şekilde uygun bir yere yerleştirin ve yaklaşık 12 saat bu şekilde bekletin. Daha sonra uygun bir yere yerleştirebilirsiniz. Buzdolabında saklamanıza gerek olmayacaktır. Ayrıca nar suyunu yoğurda ekleyerek meyveli yoğurt olarak çocuğunuza da yedirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir