10 Maddede İlginç Japon Gelenekleri

10 Maddede İlginç Japon Gelenekleri

Dünya’nın en ilginç coğrafyasındaki ilginç ada ülkesinin ilginç adetleri. Japonya birçok insanda merak uyandıran bir ülke. Farklı yaşam anlayışları değişik adetleri ile zaman zaman anlaşılması zor bir ülke. Yakın bir zamanda büyük darbeler alan bu ülke kısa sürede bu kadar ilerlemeyi belkide bu geleneklerine ve disipline borçlu. İşte karşınızda madde madde Japon gelenekleri!

  • Tokalaşma veya sarılma gibi el teması gerektiren haraketler yoktur. Hatta bazı durumlarda temas bir hakaret sayılabilir. Birinin başını okşamak onu aşağılayıcı bir harekettir. Selamlaşma hepimizin bildiği üzere hafifçe eğilerek yapılır.
  • Japonların bizimle benzer bir adetleri ise eve ayakkabı ile girmezler. Ancak biz bu gelenekten giderek uzaklaşıyoruz sanki.
  • Bizde gelen misafire çay ikram edilirken Japonlar için çay ikramı artık misafirin gitme vaktinin geldiğinin habercisidir.
  • Dik dik bakmak çok ayıptır. Bizde de kavga sebebi olabilen bu durum Japonlarda daha çok saygıya sebep olmakta. İnsanları bakışlarıyla rahatsız etmek istemeyen Japonlar toplu taşıma araçlarında uyumasalar bile gözlerini kapamayı tercih ediyor.
  • Bizden çok ama çok farklı bir özellikleri ise Japonlarda torpil yoktur. Tecrübe önemlidir. Yaşa ve tecrübeye sahip kişi daha önde gelir.
  • Japonlar çok konuşmayı sevmezler bakışlar ve hareketler herşeyi anlatır. Özellikle iş toplantıları genellikle gençlerin konuşur üst rütbeliler dinler ve son kararı verir.
  • Evlendikten sonra kadınlar çalışmaz eve parayı erkek getirir ancak para idaresi kadındadır. Gündüz saatlerinde işte olmayan erkek görmek çok zordur.
  • Japonlar bebeklerin ağlamasının kötü ruhları uzaklaştırdığına inanmaktadır. Bu yüzden bebekler arasında her yıl ağlayan sumo yarışması düzenleniyor. Yarışmada karşılıklı yarışan iki bebekten ilk ağlayan kazanan bebek oluyor.?
  • İşyerinde uyumak gayet normal kabul edilir( Keşke bizde de bu gelenek olsa değil mi?) Çünkü bu uyuma çok çalışmanın bir göstergesi olarak kabul ediliyor.
  • Dünyanın bir çok yerinde uğursuz kabul edilen kara kediler Japonlar için bir şans sembolüdür.

Japonların ilginç gelenekleri var. Bu Japon adetleri bize bazen tanıdık bazen çok uzak gelebilir. Hatta şahsen bazı gelenekler keşke bizde de olsa demeden geçemiyorum. Ancak kısa zamanda toparlanıp bu kadar ilerleme kaydetmeleri muhtemelen bu gelenek ve disiplinlerine bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir